Úvodem

Registr dlužníků slouží především k ochraně věřitelů před dlužníky, kteří si berou úvěry a půjčky, které nesplácejí buď vůbec, nebo jen zčásti.   Jmenný rejstřík dlužníků   eviduje dlužníky do doby, než dostanou pokyn z banky, že dluh byl splacen.

 

Informace o dlužnících v současné době u nás vedou tři hlavní dlužnické registry, a sice registr dlužníků pod názvem Solus, dalšími dvěma jsou Bankovní a Nebankovní registr klientských informací. K této trojici lze ještě přiřadit centrální evidenci exekucí sdružující údaje o zahájených a vedených exekucích. Jako dlužnické registry se kromě těchto oficiálních prezentuje několik dalších webových portálů, jejichž databáze jsou však omezené a údaje v nich nemusí být pravdivé.

 

Většina těchto provozovatelů využívá pouze klamavé reklamy na hraně zákona. Pokud chcete vědět, zda nefigurujete v některém registru dlužníků, najdete skutečně pravdivé informace pouze u výše uvedených čtyř registrů, které však nejsou mezi sebou propojeny. Proto nelze hovořit o žádném centrálním registru dlužníků. Informace o dluzích fyzických i právnických osob může každý získat komunikací s každým rejstříkem zvlášť.

 

Při podání žádosti o výpis z registru je třeba zaplatit poplatek, neboť registry dlužníků jsou soukromými subjekty. Žádost se podává buď poštou, nebo je to u některého registru možné osobní návštěvou na jeho pobočce. Získat výsledek trvá různou dobu a záleží na konkrétním registru, formě komunikace a také na placené rychlosti zpracování. Nejrychlejší jsou dlužnické registry online, kde se dozvíte informace okamžitě.

 

Prostřednictvím dopisů přes poštu to může trvat až jeden měsíc. Snadnější získání informací je možné pomocí služby RegistrPoint, která zprostředkovává komunikaci s jednotlivými registry na základě plné moci. Informace můžete žádat jen u svého jména na základě předložení platných osobních dokladů a v případě zastupování třetí osobou na základě ověřené plné moci. Výjimkou je pouze centrální evidence exekucí, do které lze nahlížet on-line.